After I work out at the gym — and I use the term “work out” loosely — I’m hungry and it’s a long drive home through rush hour traffic. (I have not followed conventional wisdom that advises one to choose a gym within 10 minutes of one’s work location or home. There isn’t one within 10 minutes of my home, or 15 minutes or 20 minutes, even, so I chose a locally-owned gym that is somewhat between work and home.)
One day there was a sample box at the gym’s counter, a box with mini protein bars. I took a sample. Yummy. And it worked. The next time I worked out I wanted a protein bar afterwards, so I bought one at the gym. A few days after that, I noticed the same protein bars at the grocery store for about half the price.
You might think it would be cheaper to buy them at the grocery store. I thought it would be cheaper. It is not cheaper.
Here’s why. The first time, I bought one protein bar at the grocery store and took it with me on my workout day. I ate it just after lunch, hours before going to the gym. Then I bought another protein bar after working out.
The next time I bought three protein bars with the good intentions of working out three times in the coming week. The protein bars were all different flavors, so I ate them over the weekend just to see how they tasted. Then I bought a protein bar after each workout.
I increased my protein bar cost by 50% by buying them at the lower price at the grocery store. I’ve decided to take them off my grocery list; it’s cheaper to buy them one at a time at the higher price at the gym.
